tu jesteś > Fakty i mity
Dodatkowe informacje
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
kontakt:
e-mail: biuro@pfpz.pl
tel. (022) 830 70 55
fax. (022) 830 70 56
Fakty i mity
Napoje energetyzujące mają bardzo wysoką zawartość kofeiny
Maksymalne stężenie kofeiny w napojach energetyzujących wynosi 320 mg/l, zatem ilość kofeiny w puszce napoju energetyzującego o objętości 250 ml jest zbliżona do zawartości tej substancji w jednej filiżance kawy. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, w przypadku produktów o wysokiej zawartości kofeiny, jej ilość jest zadeklarowana na opakowaniu produktu w widocznym miejscu wraz z adnotacją “Wysoka zawartość kofeiny. Nie zaleca się spożywania przez dzieci, kobiety ciężarne i karmiące piersią.”.

Napoje energetyzujące są zabronione w niektórych krajach europejskich ponieważ ich składniki nie są bezpieczne
Żaden kraj nie zakazał spożywania ani sprzedaży napojów energetyzujących. Bezpieczeństwo napojów energetyzujących było wielokrotnie badane i potwierdzane przez instytucje europejskie - ostatnio przez Panel Naukowy EFSA ds. Dodatków do Żywności i Źródeł Składników Pokarmowych Dodawanych do Żywności w opinii naukowej wydanej 15 stycznia 2009 r. (pytanie nr EFSA-Q-2007-113) potwierdzającej, że główne składniki napojów energetyzujących nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych produktów żywnościowych, sprzedaż napojów energetyzujących w niektórych państwach podlega procedurze zatwierdzającej wprowadzenie do obrotu.

Konsumpcja napojów energetyzujących zachęca ludzi do picia większych ilości alkoholu
Nie ma związku przyczynowo-skutkowego między konsumpcją napojów energetyzujących a piciem alkoholu; nie istnieje również tzw. efekt maskowania skutków przy spożywaniu napojów energetyzujących łącznie z napojami alkoholowymi. Dodatkowo, firmy - sygnatariusze Dobrowolnego Kodeksu Znakowania i Marketingu Napojów Energetyzujących PFPŻ ZP, zobowiązują się do tego, że na etykietach napojów energetyzujących nie będą zamieszczali zachęt do mieszania ich z alkoholem, ani stwierdzeń, że jednoczesne spożywanie alkoholu i napojów energetyzujących niweluje działanie alkoholu. Ponadto, przy promowaniu zalet napojów energetyzujących i ich składników nie będą formułowane żadne oświadczenia na temat spożywania tych napojów wraz z alkoholem.

Działanie napojów energetyzujących nie jest znane
Napoje energetyzujące nie są produktami nowymi, ponieważ są w sprzedaży od ponad 25 lat. Produkty te są bezpiecznie spożywane przez konsumentów w przeszło 160 krajach na całym świecie.

Napoje energetyzujące - to napoje dla sportowców
Napoje dla sportowców mają na celu dostarczenie płynnych węglowodanów i elektrolitów osobom podejmującym intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza sportowcom. Napoje energetyzujące natomiast są to funkcjonalne napoje bezalkoholowe o unikalnym pobudzającym działaniu powodowanym przez kofeinę, taurynę, witaminy i inne składniki o działaniu odżywczym i fizjologicznym. Choć napoje energetyzujące zawierają również wodę, nie są przeznaczone do uzupełniania płynów, a zatem w odróżnieniu od napojów dla sportowców, celem ich stosowania nie jest nawodnienie organizmu.

Firmy sygnatariusze Dobrowolnego Kodeksu PFPŻ ZP nie oferują napojów energetyzujących jako napojów dla sportowców, dających korzyść w postaci nawodnienia organizmu.

Można pić nawet 10 puszek napojów energetyzujących dziennie
Podobnie jak w przypadku każdego produktu spożywczego, napoje energetyzujące powinny być konsumowane z umiarem i należy unikać ich spożycia w nadmiernych ilościach. Tak jak w przypadku kawy, każdy powinien kontrolować swoje indywidualne spożycie napojów energetyzujących, pamiętając o tym, że ilość kofeiny w puszce 250 ml jest zbliżona do zawartości w jednej filiżance kawy. Sygnatariusze Dobrowolnego Kodeksu PFPŻ ZP zamieszczają na opakowaniach swoich produktów zalecenie o treści „Spożywaj z umiarem” lub podobnej.
 
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
ul. Cybernetyki 19B, 02-677 Warszawa
tel. 22 830 70 55, fax. 22 830 70 56
www.pfpz.pl
2005 - 2024 © PFPŻ, Wszystkie prawa zastrzeżone

powered by WEB interface
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij